2 czerwca, 2019 admin

Rozmawiamy z naszymi Klientami i wiemy że większość osób poszukujących źródła ciepła dla ich domu używa słowa „piec„, pozostawiając „kocioł” jako słowo zarezerwowane dla fachowców. Ponieważ nasz serwis internetowy jest przeznaczony przede wszystkim dla Użytkowników naszych urządzeń zdecydowaliśmy się używać w nim również słów „piec” i „piece„.

„Piec – potocznie – każde urządzenie ogrzewnicze, między innymi (niepoprawnie): kocioł”
„Kocioł centralnego ogrzewania – urządzenie do spalania paliw stałych (węgla, drewna, koksu, itp.), gazowych (gaz ziemny, płynny), olejowych (olej opałowy) w celu podgrzania nośnika ciepła (najczęściej jest to woda) cyrkulującego w obiegu centralnego ogrzewania.”
Słownik Języka Polskiego

W potocznym rozumieniu kocioł centralnego ogrzewania błędnie nazywany jest piecem. Piec to urządzenie, gdzie wyzwalająca się w czasie spalania cieplna jest akumulowana w substancji ceramicznej (np. cegła szamotowa). W kotle energia cieplna akumulowana jest w wodzie lub innym płynie, a ewentualnie użyta w budowie kotła ceramika stanowi warstwę izolacyjną. Wodę gotuje się nie w piecu, ale w kotle.”

W zależności od źródła ciepła rozróżnia się piece: na paliwo stałe (węgiel, koks), ciekłe lub gazowe oraz piece elektryczne. Piece elektryczne w zależności od sposobu przemiany energii elektrycznej na energię cieplną dzielą się na piece łukowe, piece oporowe oraz piece indukcyjne.

Zgodnie z wikipedią:

Kocioł centralnego ogrzewania – urządzenie do spalania paliw stałych (węgla, drewna, koksu, itp.), gazowych (gaz ziemny, płynny), olejowych (olej opałowy) w celu podgrzania nośnika ciepła (najczęściej wody) cyrkulującego w obiegu centralnego ogrzewania. Nowoczesne kotły c.o. posiadają automatyczny podajnik paliwa i wentylator wdmuchujący powietrze do paleniska, oraz sterownik, sterujący działaniem wentylatora i podajnika paliwa. W odróżnieniu od pieca, który wytworzone ciepło oddaje do otoczenia, kocioł oddaje ciepło substancji przenoszącej je, a podgrzane medium przenoszone jest w inne miejsce, np. do grzejnika, gdzie jest wykorzystywane.

Podział kotłów w zależności od materiału użytego do ich budowy: kotły żeliwne stalowe; w zależności od rodzaju nośnika ciepła: kotły wodne, kotły niskotemperaturowe; temperatura zasilania < 100°C kotły średniotemperaturowe; 100°C ≤ temperatura zasilania < 115°C, kotły wysokotemperaturowe: temperatura zasilania > 115°C, kotły parowe, kotły niskiego ciśnienia: p ≤ 0,07 MPa, kotły wysokiego ciśnienia: p > 0,07 MPa, ze względu na rodzaj spalanego paliwa: kotły na paliwo stałe (np. węgiel, drewno, pellety), górnego spalania, dolnego spalania, kotły na paliwo ciekłe (np. olej), kotły na paliwo gazowe (np. gaz ziemny). ze względu na temperaturę spalin: kotły klasyczne kotły kondensacyjne ze względu na sposób pobierania powietrza: z ciągiem grawitacyjnym z ciągiem wymuszonym sterowanym procesorem.

Piece – urządzenia wykorzystujące ciepło w sposób bezpośredni, w odróżnieniu od „kotłów”, w którym podgrzewany jest czynnik pośredni, np.: woda instalacyjna; piece domowe: piece kaflowe – rodzaj pieca grzewczego w mieszkaniach piecokuchnia (piece kuchenne) piec kurny piece chlebowe, piece przemysłowe, piece konwekcyjno-parowe.

Kotły centralnego ogrzewania SEKO

…albo – jak wolisz – piece co

maxx_pelet_agropelet_ecodesign

Maxx Pelet

kotły na pelet i agropelet
maxx_antracyt_ekogroszek_ecodesign

Maxx LE

kotły na ekogroszek lub antracyt
bawaria_koks_ekogroszek_ecodesign

BAWARIA K5

kotły na ekogroszek lub koks
piata_klasa_certyfikat_ecodesign

Więcej czasu dla Ciebie.

Kotły SEKO wyposażyliśmy w szereg innowacyjnych rozwiązań – wszystko po to żeby oszczędzić Twój czas.. i pieniądze.

Innowacyjne kotły grzewcze SEKO