Ekologiczne spalanie koksu

Czerwiec 5, 2019 admin

Koks stanowi paliwo które jest uzyskiwane poprzez wygrzewanie węgla kamiennego w wysokiej temperaturze.

Dzięki temu węgiel zawarty w koksie uzyskuje znacznie większą czystość chemiczną - z surowego, węgla usuwane są szkodliwe gazy, ciecze, substancje organiczne i inne łatwopalne substancje zanieczyszczające, jak np. siarka. Koks zawiera aż około 90 do 98% węgla pierwiastkowego i stąd wynika jego bardzo wysoka wartość opałowa i duża wydajność jako paliwa.

Koks spala się powoli i długo utrzymuje wysoką temperaturę, jest też wygodny w praktycznym użyciu - w porównaniu do innych odmian węgla, koks mniej brudzi i mniej kurzy. W czasie palenia nie dymi, ponieważ nie zawiera już substancji lotnych czy smolistych - należy więc do czystych materiałów opałowych minimalnie zanieczyszczających naturalne środowisko toksycznymi substancjami czy osadami.

"Koks niemal całkowicie pozbawiony części lotnych, gwarantuje brak powstawania sadzy, a mimo że jest droższy od ekogroszku, to wg szacunków JSW KOKS zużyje się go od 20 - 30 proc. mniej niż tradycyjnego węgla. "

Ekologiczne paliwo

Koks jest coraz częściej dostępny, na co wpływ mają jego korzystne ceny okresowo porównywalne z ceną węgla. Nie bez znaczenia są również właściwości energetyczne – wartość opałowa koksu sięga 30 MJ/kg, czyli jest wyższa niż węgla kamiennego (w zależności od składu od 17 do 28 MJ/kg), peletu czy drewna opałowego.

Wynika stąd prosta zależność – do uzyskania tej samej ilości energii należy zgromadzić odpowiednio mniej paliwa, które jest bardziej wydajne i co za tym idzie – na jego składowanie potrzebne jest mniej miejsca. Dodatkową korzyścią płynącą ze stosowania koksu jest jego ekologiczne spalanie, w trakcie którego do atmosfery nie przedostają się smoliste substancje lotne.

Do spalania koksu (i ekogroszku) przeznaczony jest kocioł BAWARIA K5.

maxx_pelet_agropelet_ecodesign

Maxx Pelet

kotły na pelet i agropelet
maxx_antracyt_ekogroszek_ecodesign

Maxx LE

kotły na ekogroszek lub antracyt
bawaria_koks_ekogroszek_ecodesign

BAWARIA K5

kotły na ekogroszek lub koks
piata_klasa_certyfikat_ecodesign

Więcej czasu dla Ciebie.

Kotły SEKO wyposażyliśmy w szereg innowacyjnych rozwiązań - wszystko po to żeby oszczędzić Twój czas.. i pieniądze.

Innowacyjne kotły grzewcze SEKO
, , , ,